Hạng D
22/12/07
1.971
58
48
35
Em lang thang đọc được cái article này cũng hay , bác nào máu thì làm thử đi :D

How to change your BMW’s color by using 3M tape

gerittg, a member of E90post, decided to try a little experiment: how to change his new BMW 335i coupe from a black exterior into a beautiful white, WITHOUT having to re-paint the car. One of the reason why he decided to go this route was mostly to protect his paint, but also, he decided the black became too boring for him.

The experiment starts with the the order of 3M shiny white tape and having the patience to work on the car for two days. According to gerritg, the “foiling” of cars is a pretty common process in Germany and it is seen mostly applied on taxis and racing cars.

The tape will protect your paint from any scratches and stone chipping, but it is advisable to be removed once every 3-4 years. For those of you that worry about taking the car through a car wash and having the tape come off, gerritg guarantees that this is not the case

Even though the foiling process is cheaper than painting your car in a different color, the final price will still set you back at least $1500. Convenient price if you’re one of these people that buy a car in a color and become jealous when the neighbor next to you just got an amazing blue paint(yeah neighbor, sorry, but I’m ahead this time).

So, this proves again for “crazy” we, the bimmer fans, are, and we will do anything and everything to take care of our cars or satisfy our needs.

P.S I can’t wait to see my neighbor getting the same color as mine.

Thanks for the tip John!

[Source E90post via Autoblog ]

From : bmwblog

Hạng C
23/7/07
895
4
18
40
RE: Đổi màu cho xe BMW chỉ với 1500$ !

nhưng mà dán thì bị nổi hột ko bác...nước ngoài ko biết chứ các bác nhà ta dán kiếng thôi còn bị nổi hột, chán. dán mà được như màu mấy xe đua thì đẹp biết mấy. hì

Hạng D
22/12/07
1.971
58
48
35

Trích đoạn: doanhoangdan

đây có phải con 335 hay 328 ko các bác
Đây là 335i Coupe bác ah :)

Cái này ở đau hả bác
Cái này là ở ... bển , em cũng ko biết chính xác ở đây , nếu bác muốn tìm hiểu thì bác search forum E90post , tên chất liệu dán này là 3M Tape

Em thấy bác kia dán cũng ngon đấy chứ , nhìn láng mịn như sơn , chắc là giấy xịn ;)

Hạng B2
11/5/07
299
28
28
sài gòn

Trích đoạn: truongduy

Chỉ dáng như thế này mà 1500 USD có vẻ giá hơi cao đấy nhỉ , theo em chừng 500 USD là đẹp trời rồi .
hihih em thấy đem nguyên son đi sơn cho rùi :D:D

Hạng F
10/3/07
9.466
34
48
somewhere I belong

thật em thấy với 1500 ở Vn sơn nguyên con rồi, còn dán thế này VN mình dán ngon hơn mà rẻ hơn nhiều, mỗi tội ko đc lâu ^^

Hạng B2
30/11/07
433
0
16

1500ú thì đắt quá, theo em chỉ tầm 400-500 rùi, mà dán đơn giản quá!!!

Hạng D
25/3/05
3.982
33
38
53
HCM city

cái này mấy chú dán xe máy , điện thoại ở VN dán pro ..đẹp hơn bác chủ xe luôn nhưng vấn đề lá cái tiền mua cái băng keo màu trắng bóng 3M chắc là mắc tiền thôi ...