Hạng D
15/8/04
1.219
0
36
Chài, em vừa mới vào f1.gpupdate.net thấy tin nóng hổi post lên đây lại liền :)
The World Motor Sport Council has decided McLaren Formula One Team will be excluded from the 2007 constructors' championship. The team's drivers will be able to continue their battle for the drivers' championship though. The team was furthermore fined for 100 million US dollar.

The full statement from the FIA:

In an extraordinary meeting of the World Motor Sport Council was held in Paris on the 12th of September 2007, The following decision was taken:

"The WMSC has stripped Vodafone McLaren Mercedes of all constructors' points in the 2007 FIA Formula One World Championshiop an the team can score no point for the remainder of the season *.

"Furthermore, the team will pay a fine equal to 100 million dollar, less the FOM income lost as a result of the points deduction.

"However, due to the exceptional circumstances in which the FIA gave the team's drivers an immunity in return for providing evidence, there is no penalty in regards to drivers' points **.

"The WMSC will receive a full technical report on the 2008 McLaren car and will take a decision at its December 2007 meeting as to what sanction, if any, will be imposed on the team for the 2008 season."

The full reasons for this decision will be issued on the 14th September 2007.

* Points gained by other teams so far this season will not be affected.

** No McLaren representative will be allowed on the podium should a McLaren driver win any of the remaining races of the 2007 season.

Hạng B2
27/8/05
147
2
0
RE: Vụ xì căng đan F1 - Hot news: McLaren bị loại khỏi cuộc chơi

blah, tui hy vọng McLaren khỏi đua nữa luôn, để tui dẹp F1 luôn cho rồi. Dạo này chỉ coi ALMS thôi.

Hạng D
15/8/04
1.219
0
36

ALMS là gì dzậy ta :D

Hạng C
22/8/05
587
0
0

hê hê, đang định vào lập tô píc thì thấy có topic của bác mưa lớn rồi. quả này chắc sang năm Mc Laren hơn Spyker tý (lõm 100 triệu đô mà:D:D:D)

Hạng D
6/5/05
1.329
0
36
53

Trích đoạn: heavyrain2408

Hình như là American Le Mans Series bác ạ. Còn xem thế nào thì em cũng không rõ. Hay bác ấy ở bển :D:D:D
Sáng em xem news trên CNN cũng thấy nói phạt 100m $ em choáng quá. Phạt thế thì :(:(:( khiếp nhỉ :)

Hạng D
15/8/04
1.219
0
36

Trích đoạn: dawa

Trích đoạn: heavyrain2408

Hình như là American Le Mans Series bác ạ. Còn xem thế nào thì em cũng không rõ. Hay bác ấy ở bển :D:D:D
Sáng em xem news trên CNN cũng thấy nói phạt 100m $ em choáng quá. Phạt thế thì :(:(:( khiếp nhỉ :)

LM à, em thấy bọn nó khoái cái món Nascar lắm. Hôm trước em ở nhà 1 ông, ông ấy dán mắt vào xem xe Nascar rõ lâu mà em nhìn thấy cái là thấy chán rồi :(

Hạng C
20/2/04
881
0
18
VietNam

Ăn cắp công nghệ của đối thủ thì bị phạt như thế là đúng rồi còn gì nữa...

Hạng B2
24/10/06
423
1
0
www.narva.com.vn

Khiếp, ông Ferrari cười vui thế

Hạng D
11/5/04
1.183
17
38
47
Vietnam

Em rất thích McLaren nhưng có lẽ . . . sau vụ này thì McLaren nên giải tán đi thôi!